طراحی و توسعه توسط ITCenter7
منو

معرفی رشته کاردانی فیلمنامه نویسی

مقدمه :

فیلمنامه نویسی اولین مرحله در شکل گیری فرآیند تولید فیلم است. فیلمنامه داستانی است که همراه با توضیح صحنه‌ها برای ساخت فیلم نوشته می‌شود. فیلمنامه از شخصیت ها، صحنه ها، موسیقی، مکان ها و... تشکیل شده است. به طور کلی دو نوع فیلمنامه داستانی و مستند وجود دارد.


به کسی که فیلمنامه را می نویسد، فیلمنامه نویس می گویند. فیلمنامه نویس باید استعداد و ذوق نویسندگی و خلاقیت بالایی داشته باشد.


در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته تدوین، معرفی رشته های ارشد مجموعه هنرهای نمایشی و سینما(به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.


سینما هنری است که در آن حوادث به شکل تصویری و با ترکیبی خاص و توام با صدا نمایش داده می شوند و در لابه لای آن مفاهیم متنوع اخلاقی ، مذهبی، سیاسی، اجتماعی و ... به مخاطب انتقال داده می شود.امروزه سینما دیگر فقط هنر نیست، بلکه به دلیل تاثیرات گسترده اجتماعی، سیاسی و فرهنگی که دارد به یک صنعت مهم در جهان تبدیل شده است.


سینما دارای دو بعد محتوایی و تکنیکی است. در بعد محتوایی سینما بر علومی مانند ادبیات، روانشناسی، ارتباطات و فلسفه و در بعد تکنیکی بر علومی مانند الکترونیک، فیزیک، شیمی و مکانیک استوار است که یک سینماگر برای تولید یک اثر مطلوب باید با این ابعاد به خوبی آشنا باشد.


رشته سینما، رشته ای بسیار جذاب است که علاقمندان زیادی دارد. البته برای پیشرفت و گسترش در این هنر، مانند بسیاری از حوزه ها باید مسیری علمی و آکادمیک را طی کرد. به همین خاطر در دانشگاه های کشور ما نیز رشته سینما برای پرورش متخصصان کارآمد و توانمند در حوزه سینما شکل گرفته است. دانشجویان رشته سینما باید شم هنری، استعداد و علاقه فراوان به سینما داشته باشند.دروسی که در طول دوره ارائه می شود :


# دروس مهارت مشترک


- خلاقیت در هنر

- اخلاق حرفه ای

- کاربرد نقاشی اطلاعات و ارتباطات

- اصول سرپرستی


# دروس پایه :


- تاریخ سینمای ایران و جهان

- مبانی تدوین

- مبانی فیلم نامه نویسی

- مبانی تصویر برداری


# دروس اصلی :


- رسانه شناسی

- مخاطب شناسی

- جامعه شناسی فرهنگی

- فیلم و بینش اسلامی

- گزارش نویسی

- آئین نگارش فارسی

- اقدام پژوهی

- آشنایی با ادبیات ایران و جهان


# دروس تخصصی :


- فیلمنامه کوتاه

- فیلمنامه مستند

- تیزر

- فیلمنامه بلند

- سبک های فیلمنامه نویسی

- آشنایی با فیلمنامه نویسان برجسته ایران و جهان

- آشنایی با ژانرهای سینمایی

- نگارش کارگاهی فیلمنامه

- آشنایی با سینمای مستند

- مبانی داستان نویسی

- آشنایی با مراکز فیلمسازی و جشنواره

- شناخت عناصر فیلم


# دروس آموزش در محیط کار :


- کاربینی

- کارورزی 1

- کارورزی 2

عضو خبرنامه سایت مرکز شوید:

آدرس مرکز: میدان انقلاب – ابتدای کارگرجنوبی – کوچه رشتچی – پلاک های 8، 10، 12

© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد 11 تهران می باشد.